ÜYE GİRİŞİ
 

 
 
 
 
 
  BAĞLANTILAR
 
 
 
 
 
 
 
 
TEBEOS
 
 


 
 
 
 
 
ODA BAŞKANI ECZ.NAZAN DENİZ'İN MALİ GENEL KURUL KONUŞMA METNİ
 
 

    Çok kıymetli meslektaşlarım

Hepiniz olağan mali kongremize hoş geldiniz.


   Yaklaşık 1 sene önce sizlerin vermiş olduğu destekle göreve geldik. Bu süre zarfında sizlerle sık sık bir araya gelerek görüşlerinizi  almaya, sıkıntılarınızı elimizden geldiği kadar gidermeye çalıştık. Benim konuşmamdan sonra genel sekreterimiz   sayın Ecz.Fatih Özçifçi 1 yıllık faaliyet raporumuzu sizlerle paylaşacak. Mutlaka eksik veya yetersiz olduğumuz konular mevcuttur. Ancak, bizler büyük bir özveriyle emeğimizi esirgemeden elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bizler profesyonel yöneticiler değiliz. Hepimiz meslektaşız ve aynı geminin yolcularıyız. Aynı sıkıntıları bizler de yaşamaktayız. Bizler eczanelerimizin bir fiil başında duran eczacılar olduğumuzdan bütün sıkıntılara vakıfız.

    Mesleki problemlerimizin bir kısmını yetkilerimizin sınırlı, etki alanımızın dar olması sebebiyle çözüme kavuşturamamaktayız.
   Bunların başın da SGK ile imzalanan protokol gelmektedir . Bizler sadece TEB e görüşlerimizi bildirmekteyiz. Onlarda bizlerin haklarını korumaya çalışarak karşılıklı mutabakatla bu protokolü imzalamaya çalışmaktadırlar.

   Bu protokol revizyonu ilgili görüşlerimizi sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Bize ait olmayan , vermediğimiz bir hizmetin bedeli olan muayene ücreti tahsilinin bizim aracılığımızla yapılmasına son verilmelidir. Bizler asli işimiz olan ilaç bilgilendirmesini yapmalıyız . Yoksa muayene ücreti açıklaması yapmamalıyız. Muayene ücreti atlatan bir çok meslektaşımız para cezası ile karşı karşıya kalmıştır.
   KKI bizim üzerimizden alınmalıdır. Bundan kaynaklı taşıma zararımız ortadan kalkmalıdır. Kurum ilaç firmalarıyla kendi arasında yapacağı bir protokolle bu sorunu çözmelidir.
  Hem muayene ücreti hem de KKI ler etik bozunmalara sebep olarak mesleki dayanışmamızı zedelemektedir. Hastaya yardımcı olan , iyi kalpli eczacılarla bunun tam zıddı eczacılar gibi bir algı oluşturmaktadır.
  Özellikle raporlu ve özel kullanımı olan ilaçlarda hasta bilgilendirilmesi yapılmalı ve bu bilgilendirme formu hastaya imzalatılarak SGK’ya teslim edilmelidir. Bunun karşılığı olarak bizlere bir meslek hakkı ödenmelidir.
   Bizler yıllardır SGK ya toplam ciromuz üzerinden iskonto yapmaktayız. Asıl olan SGK ya kesilen faturaların tutarı üzerinden iskonto yapmaktır. Son protokol görüşmelerinin sürekli ertelenmesinin sebebinin meslek hakkı ve iskontoların SGK ciroları üzerinden yapılması isteğinde uzlaşılamadığından kaynaklandığını öğrendik. Diğer konular da fazla bir değişiklik yok. Bizce geç olsun güç olmasın bizim lehimize olacak kararlar için biz beklemeye razıyız.

56 yıl beklediğimiz ve sonun da kavuştuğumuz yasamızın yönetmeliğine de çok şükür 2 yıl aradan sonra kavuştuk. Yasa ve yönetmelik mesleğimizin geleceği için önemli maddeler içermektedir. Bazı maddeler mesleğimizin geleceği için olumlu gibi görünse de bir çok meslektaşımızın mağduriyetine sebep olmuştur. Yönetmelik çıkma süresinin uzaması hak mahrumiyeti yaşayanların sayısını artırmıştır. Nüfus kriteri temel olarak doğru olsa da , fakültelerin kontenjanlarında ve sayısında bir azalma olmadıkça bu sorunu çözmeyecektir. Her yıl aramıza katılan 2000 yeni meslektaşımız işsizlikle karşı karşıya kalacaktır. Bu böyle bir kısır döngü halini alacaktır.Nüfus kriteri her ne kadar yeni mezunları etkilemiş gibi görünse de biz eski eczacıları da aynı şekil de etkilemiştir. Bizlerin de sadece bir devir ve bir nakil hakkı mevcuttur. Bu durum ilerleyen zamanlar da hem mesleki hem de sosyolojik sıkıntılarla bizleri karşı karşıya bırakacaktır.

 

Oda olarak son Başkanlar Danışma Toplantısında yönetmelikle alakalı ivedilikle bütün odaların katılımıyla bir komisyon kurulması yönünde görüşlerimizi beyan ettik. İnşallah bu hayata geçer. Yönetmelik tekrar madde madde incelenerek, eksikler giderilerek yeniden yayınlanır.

İFK ile ilgili yayınlanacak yönetmelikle ilgili olarak son toplantımızda sizlere bilgi vermiştik . Son başkanlar danışmada aldığımız bilgiye göre mal fazlaları kalkmayacak . Bu olumlu bir gelişmedir. İlaç fiyatlarında ki değişiklik yayınlandıktan 60 gün sonra yürürlüğe girecek . Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

  Mesleki sıkıntılarımız arasın da kalmış olsak bile bir sivil toplum kuruluşu olarak  toplumsal olaylara da duyarsız kalamayızhepimizin bildiği gibi
14 Mayıs sabahı çok elim bir olayla güne başladık. Soma faciası. Bu olay hepimizi derinden yaraladı .bu olay bizlere bir ders olur ve önceden tedbirlerimizi alırız. Yaşamını yitirenlere tekrar Allah'tan rahmet acılı ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

  TEB aracılığıyla soma ve Gazze için yapılan yardım kampanyasına katılan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Soma 'ya yapılan yardımlarla babasını kaybeden 90 öğrenciye eğitim bursu verilecektir. Hiç olmazsa bir nebze yaraları sarılmaya çalışılmıştır. TEB e bu yardım kampanyalarını organize ettiği için teşekkürler.

Bu göreve talip olduğumuz da bunun bir ekip işi olduğunu ve hep ekip olarak çalışacağımızı ifade etmiştim. Tüm çalışma ve faaliyetlerimiz de emeğini esirgemeden katkı sunan başta sekreterimiz sayın Fatih Özçifçi ye, saymanımız Gürhan Vaz a, yönetim kurulu üyelerimiz Okan şahin ve Halil Durukafa ya , denetleme kurulu başkan ve değerli üyelerine , haysiyet divanı üyelerine , delegelerimize ve tüm bu kurulların yedek üyelerine , tüm temsilcilerimize , komisyonlar da özellikle il dışı toplantılar da  görev alan  tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum .
 Oda çalışanlarımız Dilek fidan Dinke ye , Şahin Sımsıkı , Kadir Güleç’e ve stajyer öğrencilerimize de emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Siz meslektaşlarıma da çok teşekkür ediyorum bizleri yalnız bırakmadığınız ve desteklerinizi esirgemediğiniz için. Bir senemizi tamamladık hepiniz haklarınızı helal edin . Sürçi lisan ettiysek affola...
Sözlerime son verirken ; iki tip insan vardır . Iyi insan kötü insan. Insanların birbirini ötekileştirmediği , ayrışmaların yaşanmadığı , ben yaptım oldu anlayışının ortadan kalktığı , çocukların ölmediği annelerin ağlamadığı güzel günlerin geleceği ümidiyle hepinizi yönetim kurulumuz adına saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Uzm.Ecz.Nazan Ulukuş DENİZ

BAŞKAN

 

 
 
 
 
Haber okuma sayısı: 4262
 
 
 
 

 

  BAŞKANDAN