ÜYE GİRİŞİ
 

 
 
 
 
 
  BAĞLANTILAR
 
 
 
 
 
 
 
 
TEBEOS
 
 


 
 
 
 
 
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI VE BASIN AÇIKLAMASI HK.
 
 

 

Değerli basın mensupları,

Sözlerime Mersin’de hunharca katledilen ve kadına şiddetin bir sembolü haline gelen Özgecan Kardeşimizi ve şiddet gören, baskı gören tüm Özgecan’ları sevgiyle, saygıyla ve tüm acılarını yüreğimde hissederek selamlıyorum. Hiç kuskusuz bu acı tüm kadınlarımızın ortak acısıdır. Bu acıyı hissetmek bir erdemdir. Bir mücadelenin başlangıcı, devamıdır. Bu mücadele… 

1857 yılında daha iyi iş koşulları için ayaklanan 40.000 dokuma işçisine polisin müdahalesi sonucu, 129 kadının hayatını kaybetmesinin ardından 1910 yılında 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisiyle ve bu önerinin oybirliğiyle kabulüyle başlamıştır. 2. Dünya Savaş’ından sonra 1960’lı yıllarda ABD’de de kutlanmaya başlanmasının ardından bütün dünyada hızla benimsenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmesiyle resmiyet kazanmıştır. Bu resmi bir başlangıçtır. Fakat biz biliyoruz ki hemcinslerimin tüm zamanlarda baskıya ve şiddete karşı mücadele etmiştir. Görünen o ki mücadele etmeye de devam edecektir.  
Söylemeden geçmemek adına; barış dini olan İslamiyet’in Yüce Peygamberi Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların  haklarından tarihi anlamda ilk kez bahsetmiş ve 1400 yıl önce kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralları oluşturmuştu.
Yine 20.yüzyılın başında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına 1934 yılında, Avrupa medeniyetinden çok önce olmak üzere seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak vermiştir.
Bütün bu mücadelelere ve kazanımlara rağmen, hem ülkemizde hem de dünyada kadına eşitsizlik, politik haksızlık, baskı, şiddet devam etmektedir. Kadınının fizyolojik özelliklerine göre çalışma saatleri, doğum izni, süt izni, çalışma koşulları bir türlü düzeltilememiştir.
Bölgemizin gönül adamı, halk ozan Büyük Usta Neşet Ertaş bir söyleşisinde söyle demiştir.“Biz erkekler olarak insanoğluyuz. İnsan, bizim analarımızdır. Biz erkekler olarak insanoğluyuz ve insana benzeriz. Onların yüzü suyu hürmetine biz de insanız” Gönül ehli Neşet Usta’ya katılmamak elde mi?
Bölgemizin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olan 34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası’nın kadın başkanı olarak ben ve kadın meslektaşlarım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Özgecan ve Özgecan’ların anısına buruk da olsa kutluyoruz. Ve tüm insan ve insanoğullarını bu haklı mücadeleye davet ediyoruz. Saygılarımızla…
 
 
 
 
Haber okuma sayısı: 2749
 
 
 
 

 

  BAŞKANDAN