34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

 
AYLARDAN ŞUBAT, İLAÇ YİNE YOK

AYLARDAN ŞUBAT, İLAÇ YİNE YOK

     

      Bu yılda geçen yıl gibi oldu.

      Son yedi yıldır hep aynı senaryoyu izliyoruz. Maalesef ki bu senaryoda mağdur olan öncelikle vatandaşlarımız sonrada biz eczacılar oluyor.

      Mağdur ediliyoruz.

      Yine ilaçlar peyderpey tedarik kaynaklarımızda YOK’a girdi. Ne hikmetse, yılın son aylarından itibaren YOK’lar başlıyor. Ta ki bir sonraki yılın şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılan kur güncellemesiyle ya da bir başka ifade ile ilaçlardaki fiyat artışıyla YOK’lar VAR’a dönüyor.

      Ne hikmettir?

      Aslında olay alenen ortada… Ülkemizde ilaç fiyatlarında yapılacak değişim yönetmelik gereği Euro kuruna göre belirleniyor.
Her yeni yılın başında bir önceki yılın Euro değerindeki artışa göre belirlenen ve sadece ilaç fiyatlarına gelecek zam oranına esas olacak  bir Euro kuru saptanıyor ve ilaç fiyatları bu değere göre güncelleniyor.

      İşte sorun da burada başlıyor. Aylar öncesinden uygulama tarihi belli ve oranı tahmin edilebilen bir zam işlemi var. Dolayısı ile de sektörün tamamı bu süreci yakından takip ediyor…

     

      Mağdur ediliyoruz. Demiştik. Evet, mağdur ediliyoruz.

      Her gün yüzlerce vatandaşa ilaçların bulunamadığını ve nedenlerini anlatmak durumunda kalmamız bir yana vatandaşın ilacını eksikli karşılamanın ve işimizi özveriyle yapamamanın rahatsızlığını, yorgunluğunu hissediyoruz.

                                    

                        34. BÖLGE AKSRAY-KIRŞEHİR

                        ECZACI ODASI

                        BAŞKANI

                  Ecz. Fatih Özçifçi