34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

 
Değerli meslektaşlarım hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Sayın TEB Merkez Heyeti üyem

Değerli meslektaşlarım hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Olağan seçimli genel kurulumuza hepiniz hoş geldiniz…

 Öncelikle Covid-19 Pandemisi dönemince kaybettiğimiz eczacı meslektaşlarımızı ve teknisyenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Ayrıca Yangın ve sel bölgelerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımız rahmetle anıyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın.

                Dışarıdaki konuşmaları duydum. J Diyorlar ki; “iki sene ne çabuk geçti.” Hayır! Hiç böyle olmadı. Gerçekten çok zor geçti, çok zor. Başka seslerde konuşuluyordu dışarıda, fakat onları söyleyemeyeceğim.

                Evet, Eylül 2019 da “tavrımız; şeffaflık, toplumsal sorumluluk ve kamu sağlığı.” Sloganıyla yola çıktık. Yapılacak birçok işle ve tabi ki büyük bir heyecanla, çalışma ve paylaşım azmiyle göreve geldik. Çok şükür ki düşündüğümüz ve sizlere söz verdiğimiz birçok konuyu hayata geçirmenin sizlerin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

                Tabi, tüm dünyayı kasıp kavururken bizim ülkemizi de es geçmeyen Covid-19 virüsü ve ona bağlı pandemi, bizleri hem yordu hem de yavaşlattı. Fakat yinede güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Örneğin 2019 yılı Genel Kurulunda verdiğimiz sözü tutarak internet sitemiz ile reçete tevzi sistemimizi entgere etmeyi başardık. Hakikaten bu teknoloji için yıllarca birçok girişimimiz oldu fakat nasip bu seneye bizlere oldu. Bu sistemle eczacımız C Grubu Sıralı Dağıtım reçetelerinin onayını ve oda katkı payını eczanesinden hiç çıkmadan dakikalar içerisinde hatta saniyeler içerisinde alabilmesini sağladık. Tabi bu sistemi kurarken internet sitemizi de yeniledik. Sitemiz teknolojiye daha yatkın ve elverişli daha kullanışlı ve yeniliklere açık bir sistem oldu. Teknoloji ilerledikçe bizde odamızı yeni teknolojiye uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

                Hem Aksaray’da hem de Kırşehir’de bir problem haline dönen Mor ve Turuncu reçetelerin kotalarının takibi meselesini çözdük.(reçete bedelleri arasındaki büyük farklar). Bu kotaların ayarlanabilmesi için bir program yazdırdık. Artık çok daha şeffaf çok daha adaletli bir Mor ve Turuncu reçete karşılama sistemimiz var. Burada şunu söylemeden geçemeyeceğim yıllarca manuel olarak bu takibi yaptık. Aksaray da Ecz. Gürhan Vaz’a ve Kırşehir’de de Ecz. Recep Hepbildi’ye, yönetim kurulumuza ve Aksaray’da Dilek hanım ve Şahin bey’e Kırşehir’de Kadir bey’e emekleri için teşekkür ediyorum. Onları da bu zahmetten kurtarmış olduk.

                Bu dönemde yerinde müdahaleler yaparak tüm C Grubu Sıralı Dağıtım kotalarını ve sıralını yeniden gözden geçirdik.

                Biliyorsunuz Türk Eczacıları Birliği, Tebeos eczane programının yeni versiyonu olan hatta yepyeni versiyonu olan Tebeos Plus’ı, eczacının hizmetine sundu. Bölgemizde de birçok Tebeos kullanıcısı Tebeos plusa geçti. Tabi başka eczane programı kullanan arkadaşlardan Tebeos Plus’ a da geçenler oldu. Bu Tebeos Plus’ın(yeni tebeos) planlamasında, düzenlenmesinde, yayınlanmasında ve yayınlandıktan sonrada yenilenmesinde Aksaray eczacı odamızın çok büyük katkıları oldu. TEB yazılımcıları Tebeos Plus için Aksaray Eczacı Odası’na  birçok platformda katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Bende buradan Aksaray’dan Ecz. Arif Meydan’a Kırşehir’den Ecz. Halil Durukafa’ya Aksaray Eczacı Odamızı temsil ettikleri için teşekkür ederim. Artık bir eczane programından beklenin en iyisine yaklaşan ve sürekli kendini geliştiren Tebeos Plus’ımız var. Ücretsiz olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

                Odamız bu dönemde TEB Merkez Heyeti üyemiz Ecz. Hasan Buminhan Yavuz’unda desteği ile TEB yazılımlarına doğrudan katkı sundu. Mesela , 25 şubat 2021 tarihinde Novartis firmasının ilacı olan Gavlus-Med’lerde oluşan düşüşü karşılamak için çok zor bir işlemle eczacının karşısına gelmişti. Tabi birçok eczacımız bunu yapamadı. Düşüşleri sinesine çekmek zorunda kaldı. Fakat eczacı odamız direk TEB yazılımlıları ile iletişime geçerek Türkiye’deki tüm eczacıların yararlanacağı bir yazılımla eczacının zararlarını bir nebzede olsa karşılanmasına katkı sunduk.

                34. Bülten, yüz yüze yapacağımız geniş kapsamlı anketler ve oda arşivi dijitalize etmek gibi yapmak istediklerimizi yapamadık. 34. Bültenin ilk sayısı hazırlandık. Yayına tam çıkacağı zaman pandemi patladı. Yüz yüze anketleri de pandemi sebebiyle yapamadık. Fakat yeni dönemde bunları yeniden gözden geçireceğiz. Bizi en fazla üzen oda arşivinin dijitalize edilememesi oldu. Bunu hayata geçiremedik. Çünkü yasal zorunluluklarla oluşan maliyet yükselmesi belimizi büktü. Fakat bu dönemde bu zorlukları aşıp bunu yapmak istiyoruz.

                Bugün içimizi karartıp pandemiden bahsetmek istemiyorum, fakat bir kaç şeye değinmek istiyorum. 2019 Eylülünde yani pandeminin ülkemizde görülmesinden 6 ay önce başlangıç yeri olan Çin’in Wuhan kentinde görülmesinde yaklaşık 2 ay evvel sloganımız “tavrımız; şeffaflık, toplumsal sorumluluk, kamu sağlığıydı.” Ki biz pandemi ile birlikte şeffaf, toplumsal sorumlulukların bilincinde ve kamu sağlığını önceleyen bir anlayışla pandemiye açılan savaşta en önde yürüdük. Gerçekten çok sıkıntılar çektik. Yazışmalar yaptık. Konuşmalar yaptık. Görüşmeler yaptık. hepimizin bireysel aylık telefon konuşma kotası aşıldı ama kriz masasını en erken kurup en bilimsel yaklaşımlarla eczacılarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Örneğin, “Kendimizi de koruyalım.” bildirisi, zamanın bilimsel yayınlarını tarayarak hazırladığımız bir bildiriyi birçok oda başkanımız bizzat beni arayarak kullanmak istedi. İzin istediler. Sonra 418 kodlu kronik reçetelerin nasıl girileceğine dair hazırladığımız broşürü yine birçok eczacı odası başkanı veya yöneticisi bizzat beni arayarak broşürü kullanmak istediklerini belirttiler. Pandemi sürecinde en önemlisi de hem Aksaray’da ve hem Kırşehir’de Covid-19 geçiren eczacı ve eczane personeli varlığında 31 mayıs 2019 tarihinde yayınlanan “ Eczaneler birinci basamak sağlık hizmet sunucusudur. “ kararnamesinden aldığımız güçle ve çokça da bürokratik görüşmeyle hiç bir eczanemizi kapattırmadık. Bunun Gururunu yaşıyoruz. Çalıştık, çok çalıştık ve hakkettiğimize inanıyorum.

Huzurlanırızda Öncelikle bu dönem görev alan Yönetim Kurulum, Denetleme Kurulu, Haysiyet Divaı, Komisyonlarda görev alan değerli arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ederek. Kuvvetli alkışlarınızı onlar için istiyorum. Bir alkışıda emektar oda personelimize istemek istiyorum. Sağ olun.

            Çabamız hep iyi ötesine… sloganı ile yeni bir yola çıkmak istiyoruz. Bunun bir anlamı var elbette …

            1992 yılından beri yani tam 29 yıldır eczacı odamız tüm kurumsal alt yapısıyla belleğiyle, gelenekleriyle var olmayı bilmiştir. Önümüzdeki sene inşallah hep beraber 30. Yılımızı kutlayacağız. Bu 30 sene, odamızın kurumsal kimliğine çok şey katmıştır. Mesela küçük bir oda olmamıza rağmen TEB’ de bir çok kez temsil edilmişizdir. Burada başkanlık yapan yöneticilik yapan komisyonlarda çalışan birçok arkadaşımız kurumsal kimliğimize katkıda bulunmuştur. Bu temayüllere bu belleği, yeni dönemde dijitalize etmek istiyoruz. İl ve ilçe temsilcilerimizin daha etkin olmasının yanında özellikle nöbet bölge temsilcileri oluşturup, daha katılımsal bir oda yönetimi düşünüyoruz. Geleceğin yöneticisi yaklaşımı ile oda yönetimimizi ve geçmiş yöneticilerimizi  hevesli, genç meslektaşlarımızla buluşturmak istiyoruz.mevcut komisyonlarımızın yanında yeni komisyonlarla katılımcılığı arttırmak istiyoruz.  Gelenekten geleceğe ortak akılla daha fazla teknolojiyle daha akılcı yaklaşımlarla daha hızlı, sürekli gelişim, sürekli iyileştirme düşüncesiyle tabi ki toplumsal sorumlulukların bilinci de ve kamu sağlığını önceleyen yönetim anlayışımızla devam etmek istiyoruz.

Eğer bu sabah hastalıklı değilde sağlıklı uyanmış isek,1 hafta sonrasını göremeyecek olan 1 milyon insandan daha şanslıyız,

Bir harp tehlikesi ile, işkence örmek ihtimali ile, aç kalma korkusu ile karşı karşıya değilsek 500 milyon insandan daha şanslıyız,

Tutuklanmadan, işkence görmeden yahut öldürülmeden ibadethaneye gidebiliyorsak ,3 milyar kişiden daha şanslıyız

Buzdolabında yiyeceğimiz, üzerimizde elbisemiz ve başımızı sokup uyuyabileceğimiz bir evimiz varsa, dünyadaki insanların %75 inden daha zenginiz

Bankada ve cüzdanımızda paramız varsa, dünyanın en imtiyazlı %8 i arasındayız.

Anneniz ve babanız sağ ise siz bu dünyada nadir kişilerden birisiniz.

Dünya felsefe tarihinin mihenk taşı olan var oluşçuluğun babası Jean-Paul Sartre hayatı üç bölüme ayırmış.

Birinci bölüm; dünyayı değiştirebileceğini sandığı bölüm…

 İkinci bölüm; değişmeyeceğini anladığın bölüm…

 Üçüncü bölüm; dünyanın seni değiştireceğini emin olduğun bölüm..

Biz umudumuzu hep dünyayı değiştirebileceğimiz bölümde koruyoruz…

Bu yüzden ortak aklın, ortak vicdanın, ortak merhametin, ortak insanlığın dünyayı değiştirebileceğine inanıyoruz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

                                                                      

                                                                              34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası

                                                                                                              Başkanı

                                                                                                  Ecz. Fatih Özçifçi