34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

34.Bölge Aksaray Kırşehir Eczacı Odası

 
RENKLİ REÇETE SİSTEMİNDEKİ DÜZENLENEBİLİR HALDEKİ REÇETELER HK.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Eczanelerimizin renkli reçete sisteminde düzenlenebilir durumunda reçetelerinin olduğu tespit edilmiştir. 

Renkli reçete sistemi açıldığında ana sayfa sekmesinde kırmızı şerit halinde sağ üst köşesinde DÜZENLENEBİLİR ibaresi çıkan reçetelerdeki sorunların;

1- Elektronik olarak düzenlenen reçetelerin renkli reçete sistemine kağıt reçete olarak kaydedilmesinden
2- Reçetede bulanan aynı ilaca ait ilaç adedinden daha az adette ilaç verilerek renkli reçete sisteminden düzenleme yapılmamasından
3- Reçetede bulunan ilaca muadil verilmesi ve renkli reçeteden muadil seçilmemesinden
4- Medulaya kaydedilen reçetede daha sonra tekrar kayıt işlemi yapılmasından
5- Reçetede bulunan ilaç kalem adedinden bir kısmının hasta tarafından alınması ve hasta tarafından alınmayan ilacın renkli reçete sisteminden silinip kayıt işlemi yapılmadığından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Yukarda belirttiğimiz sorunlarda dikkate alınarak Tüm Eczacılarımızın Renkli reçete sistemini kontrol ederek düzenlenebilir durumdaki reçeteleri tamamlandı durumuna  getirmesi gerekmektedir.  

Ayrıca eczanelerinde ;Renkli reçete sistemine tabi olan ilaçlardan  Kağıt Reçete olarak düzenlenmiş reçete olup   Sağlık Müdürlüğüne teslim etmemiş   olanların dilekçe ile Sağlık Müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.
 
Not: Elektronik olarak düzenlenmiş reçetelerin İl Sağlık Müdürlüğüne Teslim edilmesine gerek yoktur. 

Renkli reçete sisteminde reçeteler listelendiğinde reçete yanında Doktor Resmi çıkanlar Elektronik, Kalem resmi çıkanlar ise Kağıt Reçeteyi ifade etmektedir.
Mağduriyet Yaşanmaması için bu konulara dikkat edilmesini önemle rica ederiz.